ثبت نام آنلاین
مهندسی مکانیک
در حقیقت رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می‌پردازد و می‌کوشد تا با توجه به نتایج بررسی‌های خود، طرحی نو در زمینه فن‌شناسی و صنعت ارائه دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو بردارد. 
 • SOLIDWORKS

  Solid Work یک نرم‌افزار مهندسی طراحی به کمک رایانه است که بر روی ویندوز اجرا می‌شود این نرم‌افزار دارای سه محیط به نام‌های part ،assembly، Drawing می‌باشد. در محیط اول رسم قطعه، در محیط دوم مکانیسم نصب قطعات و در محیط سوم نقشه مهندسی آن تهیه می‌شود. قويترين نرم افزار مهندسي در دو زمينه Real Time و GUI است.
 • CATIA

  نرم افزار کتیا (CATIA)‏ مخفف Computer Aided Three-dimensional Interactive Application ‏ است. نرم افزار CATIA یکی از قویترین نرم افزارهای طراحی، تولید و تحلیل به کمک کامپیوتر با CAD/CAM/CAE می‏باشد که در پرسه های طراحی صنعتی صنایع هوافضا (هواپیما سازی)، دریائی، عمرانی، ساختمانی، خودرو سازی، طراحی سازه، ادوارات صنعتی، کارخانجات لوازم خانگی و ... مورد استفاده قرار می‏گیرد از نتایج استفاده این نرم افزار میتوان کاهش زمان طراحی، کاهش خطا در طراحی، بهینه کردن طرح کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت محصول و افزایش سود دهی را نام برد که کاربر پس از گذراندن این دوره باید توانایی ترسیم مدل های سه بعدی اجسام مکانیکی شامل قطعات، پوسته‏ها و بدنه را بهمراه مونتاژ داشته باشد.  
 • INVENTOR

   Autodesk Inventor  محصول شرکت Autodesk و از برنامه های قوی در زمینه طراحی و مدلسازی می باشد. این برنامه از سال ۲۰۰۷ به طور منظم تولید می گردد و در این سال با وارد شدن نمونه کامل آن بسیاری از کاربران قدیمی برنامه های اتودسک و اتوکد نظیر مکانیکال دسکتاپ را خوشحال ساخت زیرا این برنامه تمامی نیازهای طراحی ، نقشه کشی و مدل سازی و شبیه سازی را یکجا گردآورده بود .از قابلیت های این نرم افزار وجود یک سری عملیات ساخت و مدلسازی مخصوص بوردهای کامپیوتری و قطعات سخت افزاری وابسته به آنهاست .این برنامه شامل بخش مدلسازی جامد و سطوح می باشد که به نامه Part Surface Modeling می باشد .بخش Assembly یا همان مونتاژ با بهره گیری از امکانات بسیار بالا در شبیه سازی حرکت و جوشکاری برای اتصالات و سوارکردن قطعات پیچیده کاربردی دارد.
 • ABAQUS

  نرم افزار ABAQUS از جمله نرم‌افزاری‌های قدرتمند مهندسی به کمک رایانه در زمینه تحلیل به روش اجزاء محدود (FEM) در بازار است. اسم و نشان این نرم‌افزار از لغت ABAQUS در زبان انگلیسی به معنای چرتکه و ABAX در زبان یونانی به معنای تخته پوشیده شده با ماسه گرفته شده‌ است. ABAQUS قابلیت حل مسایل از یک تحلیل خطی ساده تا پیچیده ترین مدلسازی غیر خطی را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار دارای مجموعه المانهای بسیار گسترده‌ای می‌باشد که هر نوع هندسه‌ای را می‌توان توسط این المان‌ها مدل کرد. همچنین دارای مدل‌های رفتاری بسیار زیادی است که در مدلسازی انواع مواد با خواص و رفتار گوناگون نظیر فلزات، لاستیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها، بتن مسلح، فومهای فنری و نیز شکننده و همچنین مصالحی ژئوتکنیکی نظیر خاک و سنگ، قابلیت بالایی را ممکن می‌سازد نظر به اینکه آباکوس یک ابزار مدلسازی عمومی و گسترده می‌باشد، استفاده از آن تنها محدود به تحلیل مسائل مکانیک جامدات (یعنی مسئله تنش _ کرنش) نمی‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان مسایل مختلفی نظیر انتقال حرارت، نفوذ جرم، تحلیل حرارتی اجزاء الکتریکی، اکوستیک، تراوش و پیزو الکتریک را مورد مطالعه قرار داد. دوره ها جهت تدریس ABAQUS به شرح زیر می باشد: دوره مقدماتیاین دوره شامل آشنایی با ماژول های مختلف نرم افزار بوده و شرح و کاربرد این ماژول ها در قالب مثال هایی کاربردی ارایه خواهد شد. دوره پیشرفتهاین دوره شامل آموزش های تفصیلی و تخصصی ماژول ها در قالب مثال های پرکارد صنعتی و پژوهشی است. همچنین در این دوره کدنویسی در محیط نرم افزار و سابروتین نویسی (SUBROUTINE) آموزش داده می شود.
 • ANSYS

  نرم افزار ANSYS از دسته ابزارهای تحلیلی است که یک نرم افزار چند گانه است و قابلیت تحلیل مسائل گوناگون و متنوع مهندسی از قبیل حرارت, سیالات, مغناطیس, الکترواستاتیک, الکتریسیته, سازه, ارتعاشات, استاتیک و … را دارد. نرم افزار ANSYS که از روش اجزای محدود برای مدلسازی و تحلیل در آن استفاده می شود. در این روش مدلهایپیچیده ابتدا به اجزای کوچکتر قابل حل تقسیم شده و سپس با ترکیب نتایج بدست آمده از حل هر جزء با یکدیگر پاسخ کل مدل در هر نقطه بدست می آید. روش اجزای محدود برای حل مسائل پیچیده با هندسه، نوع مصالح و بارگذاری دلخواه ابداع گردیده است.وجود المانهای مختلف با قابلیتهای خاص از ویژگیهای ANSYS است. دسته های مختلف المانها مانند المانهای خطی BEAM، LINK و PIPE بصورت دو و سه بعدی، المانهای پوسته ای (انواع SHELLها، یک لایه، چند لایه، غشایی، خمشی)) المانهای حجمی (انواع SOLIDها) با رفتار خطی و غیر خطی، المانهای تماسی با فاصله اولیه و فاقد سختی کششی (CONTACT)، فنرهای غیر خطی (COMBIN)، کابل، المان کنترلی، المان صلب، جرم متمرکز و … انعطاف پذیری ویژه ای برای مدلسازی حوزه وسیعی از سازه ها و اجزای سازه ای در این نرم افزار فراهم ساخته اند.
 • FLUENT

  نرم افزار فلوئنت FLUENT  یک نرم افزار محاسبات عددی (CFD) با علم به تئوری سیالات است. در واقع ترکیب تئوری علوم سیالات و محاسبات عددی روش COMPUTATIONAL FLUID DYNAMICS در فلوئنت وجود دارد. این نرم افزار به دلیل قابلیت های بسیار زیادی که دارد به طور گسترده ای در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و در مواقعی که نیاز به تحلیل سیالاتی یک جسم است، به جای انجام آزمایش های عملی که شامل ساخت آن جسم در ابعاد مختلف و قرار دادن آن در تونل باد است، می توان با صرف هزینه بسیار کمتر و به وسیله شبیه سازی آن جسم در این نرم افزار، نتایجی به مراتب دقیق تر بدست آورد. تعدادی از کاربرد های صنعتی این نرم افزار عبارتند از: صنایع هوا فضا، صنایع نفت و گاز، تجهیزات پتروشیمی، صنایع الکترنیکی، صنایع خودرو سازی، صنایع ساخت مبدل های حرارتی و بویلر، سازمان های هواشناسی، صنایع تهویه مطبوع ..
 • CARRIER

  نرم افزار کریر CARRIER یکی از قدیمی ترین و در عین حال جامع ترین نرم افزارهای موجود جهت محاسبات بار سرمایی و گرمایی ساختمان ها با کاربردهای مختلف می باشد. این نرم افزار قدرتمند امکانات بسیار زیاد و کاربردی را در عین سادگی و کاربری آسان دراختیار مهندسان تاسیسات و مکانیک قرار می دهد. هم اکنون در بسیاری از نقاط جهان ازاین نرم افزار به عنوان مرجع محاسبات تاسیسات مکانیکی استفاده می گردد. در کشور ماایران نیز این نرم افزار مورد تایید سازمان نظام مهندسی قرار گرفته و هم اکنون پروژه های تاسیساتی و طراحی های انجام گرفته توسط این نرم افزار مورد تایید قرارخواهد گرفت. کاربرد این نرم افزار: طراحی تهویه مطبوع و انتخاب دستگاههای تهویه مطبوع از قبیل چیلر، هواساز، انتخاب تجهیزات را برای فضاها ی تعریف شده با سیستم های مختلف، پکیج یونیت …
تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه کرمانترونیک می باشد.
طراحی و اجرا : حمید زنگی آبادی